Snad jen že ceny potravin přibrzdily díky „okurkové“ horečce. Nelze se divit, že se odhady analytiků i opatrná vyjádření centrálních bankéřů pohybují v rovině úvah na téma „na zvýšení úroků je zatím ještě čas“ (bez ohledu na to, že ECB zdražovala peníze v červenci) a v případě Velké Británie stačí ještě dodat, že je vždy čas na to přestat pumpovat do ekonomiky další peníze z Bank of England.

Měnová politika již delší dobu nefunguje za pomoci jednoduché přímé úměrnosti – nízké sazby rovnají se rozkvět ekonomiky. Všechny nové údaje o evropské i české ekonomice potvrzují, že růst v průmyslu šlápnul na brzdu zatímco nezaměstnanost zůstává skoro stejná. Jediné, co se dá na obranu centrálních bankéřů říci, je, že kdyby sazby rostly v souladu s růstem inflace (která se nyní pohybuje v průměru na dvojnásobku úroků centrálních bank), potom by situace byla pravděpodobně daleko horší.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Centrální banky v celé Evropě, českou nevyjímaje, ve čtvrtek rozhodují o novém nastavení měnové politiky. Východiska nejsou zrovna povzbudivá: Evropa je zadlužená, ekonomické oživení více než křehké a inflace přichází zvenčí (zlato, ropa, komodity) a tím pádem je těžko ovlivnitelná.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru