V sobotu 13. srpna zemřel v Ohiu po delší nemoci ve věku jedenaosmdesáti let Ctirad (Radek) Mašín. Vloni v létě se v Česku uzavřel život Milana Paumera - takže ze slavného tria, které se roku 1953 po několika odbojových akcích na domácí půdě prostřílelo přes východní Německo do Západního Berlína, zbývá už jen Josef. Chvíli se zdálo, že se bratři možná přeci jen dočkají státního vyznamenání, zvlášť poté, co Mirek Topolánek před časem prolomil "tabu" a udělil jim aspoň premiérskou plaketu. Teď už je to passé.

Psát při příležitosti skonu Ctirada Mašína článek je čest - a současně dilema. Za prvé se člověku nechce přispívat ke znovuotevření debaty na téma "Mašínové: hrdinové, nebo vrazi", protože už se v ní za dvacet let řeklo, co se říct dalo. (Osobně si činů bratří Mašínů a spol. vážím, jejich označování za "vrahy" považuju za sprostou demagogii.) Za druhé historii skupiny kolem Ctirada a Josefa zná prakticky každý: vyšly o ní stovky článků a několik knih (naposledy Cesta na severozápad), existuje filmový i rozhlasový dokument, zájemci, jsou-li náhodou neznalí, si to všechno mohou jednoduše obstarat a dohledat. A za třetí si myslím, že by o Ctiradu Mašínovi měli (a snad i budou) vypovídat hlavně ti, kdo ho osobně znali: sestra Zdena, bratr Josef, spisovatel Jan Novák, dokumentarista Martin Vadas.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru