Mohl to být svým způsobem záviděníhodný osud. Za dvaačtyřicet let vlády Muammara Kaddáfího se v superstabilní Saúdské Arábii postupně vystřídali čtyři monarchové. Kaddáfí, který se oficiálně vzdal jakékoli moci už v září 1978, zacházel po celou dobu se svou vlastí a jejím obyvatelstvem i veškerým jejím bohatstvím jako s vlastním majetkem.

Měl vše, nač si jen vzpomněl. Přesto skončil obklíčen a odkázaný na nejbližší rodinu a několik věrných. Jak se stalo politikovi, který po léta unikal všem svým nepřátelům - a že jich bylo dost na Západě i v arabském světě.

Především proto, že jeho egocentrismus mu nedovolil, aby si získal a udržel trvalé spojence. Tím se vysvětluje i paradox, že hlasatel sjednocování všeho druhu byl v tandemu s kýmkoli vždy "ten druhý".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru