Dosavadní vrchol stanovily dva texty z letních měsíců. První na obskurním webu ePortal je docela obyčejná xenofobní hnojůvka na téma, že Vietnamci v ČR jsou ve valné většině pašeráci, kuplíři, výrobci drog a neplatiči daní. Druhý, v Mladé frontě Dnes, která v komentáři Ondřeje Kinkora usoudila, že vietnamská komunita je "odborníkem na hledání děr na trhu v oblasti kriminálních činů".

V první řadě je nutné uvědomit si, proč se vlastně ve slušné společnosti považuje takové zobecňování za nepřijatelné. Ne proto, abychom se tvářili, že neexistuje romská kriminalita, vietnamské mafie nebo arabští dealeři heroinu. Zavírání očí před problémy a jejich popírání je nejlepší živná půda pro rasismus.

Ovšem plošné přiřazování národnosti k negativním jevům popírá individuální zodpovědnost. Kreslí tak žlutou hvězdu na čelo i zcela bezúhonných lidí. Neříká "tento člověk krade", nýbrž "lidé této národnosti/víry/barvy kradou". Na rozdíl od kolektivního svědomí, které dokáže být všestranně užitečné, je kolektivní vina nepřípustnou ohavností.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru