Po desetiletích komunistického ekonomického temna, stagnace, demotivace a izolace vlastně nic jiného než pořádný průvan, místy i tornádo, nebylo možné. Už proto, aby se náš systém opět začal přibližovat tomu přirozenému, spontánně se vyvíjejícímu, jenž nebude kriminalizovat soukromou podnikatelskou aktivitu, nebude nahrazovat přirozené prostředí tržních stimulů a informací rigidním nepružným systémem státního plánování, necitlivě zasahujícího do všeho a všem. A též vlastnické vztahy se vrací po éře znárodňovací hyperloupeže zpět k své podstatě - tedy jednotlivým právoplatným vlastníkům.

I proto se právě 90. léta nesla ve znamení ekonomických superprojektů, na které nyní s nostalgií hledíme jako na střípek ekonomické reformní historie: privatizace vskutku gruntovní, liberalizace cen a zahraničního obchodu, zavedení směnitelnosti měny a jejího funkčního devizového kurzu či totální reforma veřejných financí. Právě radikální změna celkového systému tak představovala nejvýznamnější charakteristiku toho, co se u nás ekonomicky dělo v 90. letech.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru