Jde o obrovský posun, podobný změně společnosti z agrární na průmyslovou, který se nedá (a nemá) zvrátit keynesiánskými či monetárními nástroji, třeba dalším naléváním peněz do ekonomiky. Nelze uspět bez dlouhodobého nastavení hospodářského růstu, zaměřeného na investice, inovace, vzdělávání a podnikatelské modely, místo finančně-politického pádlování v systému, který selhal. Svět se topí v penězích a známé "Co by bylo, kdyby..." už prostě nestačí.

Surrealistická bezradnost makroekonomů i politiků se projevila v nedávné debatě nositele Nobelovy ceny Paula Krugmana a bývalého hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu Kennetha Rogoffa na GPS (Global Public Square). Svět prochází nejhlubší recesí v moderní historii, debata se ale stočila na keynesiánské kopání jam a jejich následné zasypávání (tedy k práci pro práci a umělým státním projektům) jako na efektivní makroekonomický nástroj!

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru