Činil bych tak jejich vlastním vynálezem, reproduktorem. Tentokrát bych si je vychutnal, až by škemrali o slitování. Na jejich eventuální námitky, že tenkrát v roce 1925 nevěděli, co činí, bych odpovídal jen slovy, že každý dospělý má předvídat následky svých činů a mrzký peníz, který jim kapitalista zajisté nabídl, není omluvou pro cokoli.

Hrozivé ticho

Jistě by se podivili, jakého rozšíření jejich objev, původně proponovaný pro rádiový poslech bez sluchátek, dozná. Kam oko dohlédne a ucho doslechne, chvějí se membrány, které nikdo nemá vůli či odvahu protrhnout. Mám dojem, že v průběhu civilizačního procesu stále roste hluková hladina, kterou dobrovolně produkujeme.

Člověk je kupodivu jaksi konstruován tak, aby mu úplné nebo relativní ticho připadalo jako hrozivé, tak říkajíc před bouří či útokem. Snad je to naším dávným původem v tropické Africe s její tradiční zvukovou kulisou. Noc v savaně či tropickém lese je všechno jiné než tichá a svatá: sovy houkají, rosničky skřehotají, cikády cikají, kukačky kukají, hyeny hyjí. Predátoři se plíží za stěnou z hluků a zvuků, která si tichého našlapování ani nevyžaduje.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru