Když Petr Nečas propouštěl Michaela Kocába, vytkl mu, že se příliš zaměřil na romskou problematiku. Uplynulo pár měsíců a předseda vlády vyhlašuje řešení situace kolem romských ghett na Šluknovsku za osobní prioritu.

Těchto doutnajících priorit je ale v Čechách a na Moravě kolem čtyř stovek. A většina politické reprezentace na ně hledí s těžko skrývanou bezmocí, až štítivostí. A krouží kolem podstaty problému: byznysu, jenž bez skrupulí vydělává na sociálních problémech lidí.

Romové se do ghett nesjíždějí hnáni svým spolčovacím pudem. Ale utíkají před dluhy, do nichž upadli ve velkých městech. Z dražších bytů, které uvolnili majitelům za odpuštění dlouho nesplácených nájmů. Aby zde skončili v tenatech spekulantů se sociálním bydlením, jež je často dražší než ve městech. A možnost výdělku všude kolem mizivá.Ghetta se tak stávají devastujícím kotlem segregace, z něhož není úniku. A základní otázka zní: zabetonujeme tyhle zóny bídy a z ní plynoucí kriminality na dlouhá desetiletí?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru