Hazardní firmy z tradičních daňových rájů typu Gibraltar či Isle of Man mohou těm českým jen závidět. I tam se pomalu kloní ke zdanění, poplatky z obratu už znají dlouho. V Česku se první zmínka o zdanění hazardu objevila relativně nedávno (ve spojení s problémy Sazky) a jeho dovedení do praxe vypadá velmi neurčitě - bez ohledu na dohodu koalice, podle níž by mělo platit od ledna 2012.

V praxi tak jednadvacet let hazardní firmy v Česku neplatí daň žádnou, správní poplatek je limitovaný deseti miliony a povinné odvody na prospěšné činnosti vybírají dle vlastních preferencí (a často i kapes). Jen pro srovnání - v Británii platí hazardní firmy korporátní daň (až 28 procent), k tomu odvádějí deset až patnáct procent z hrubého zisku coby speciální poplatek. Ve Francii jsou poplatky 2 - 7,5 procenta, další procenta jdou národnímu fondu na podporu sportu. K tomu jsou samozřejmě zdaněni korporátní daní ve výši 33,3 procenta. Dokonce i v Irsku, které tradičně brání nízké daně, platí hazard korporátní daň 12,5 procenta a k tomu navíc jednoprocentní poplatek z obratu - nikoliv ze zisku.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru