Ministr Pospíšil zdárně procitl do nového dne. A vydal vyhlášku, v níž snižuje advokátům a exekutorům odměny za vymáhání malých dluhů. S tím, že počet exekucí neúměrně roste. Jenže ten podezřele roste už několik let. A vláda mohla už dávno zkrouhnout přemrštěné provize za vymáhání drobných.

Pospíšilova vyhláška působí spíš jako krysařská vábnička k odlákání pozornosti. Od čeho hlavně? Od mimořádných pravomocí exekutorů, svádějících k šikaně i lidí, kteří žádné dluhy nemají, nebo třeba jen zapomněli zaplatit inkaso.

Exekutoři jsou jedinými soukromníky, kteří vám mohou vtrhnout do bytu. Bez vaší přítomnosti, bez asistence policie. Nepotřebují k tomu ani soudní příkaz. Co je to ale za stát, který majitele bytů vydává napospas zcela neprověřeným osobám s pravomocí tajné policie?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru