Události na Šluknovsku díkybohu opět otevřely diskusi na téma soužití bílých Čechů s Romy. Četl a slyšel jsem za těch několik týdnů desítky komentářů, analýz a rozhovorů. Hlavy občas moudré a často i povolané se pokoušely pojmenovat problém. Slyšel a četl jsem desítky variací na téma "kde udělali soudruzi z NDR chybu" - rozuměj "kde jsme udělali chybu my, majoritní společnost" - za totality, po revoluci, ve školství, v sociální oblasti, bytové politice... Slov jako xenofobie, rasismus, nesnášenlivost plné hrsti. Ale ani jednou jsem z povolaných úst nebo z úst, která by povolaná měla být z titulu úřadu, neslyšel rozbor, pojmenování chyb a vin na straně Romů.

Pak ovšem můžeme těžko čekat jakékoli řešení. Dokud si bude sypat popel na hlavu jen jedna strana, výsledek se nedostaví. Pokud se tedy vůbec něco vyřešit chce a není to jen další hra ze sitcomu Česká demokracie. Jednostranný sebezpyt věci jen vyhrotí. Nepomůže to ani jedné ze stran konfliktu (pokud si můžu to ošklivé slovo dovolit). Tedy ani Romům.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru