Za minulého režimu, stejně jako v současnosti je mnoho lidí nespokojených s tím, jací hrubiáni a primitivové nám vládnou. Oživilo to starý, málokdy, a vždy jen dočasně realizovaný platonský sen o filosofovi na trůně. 29. prosince 1989 dosavadní Federální shromáždění, s tím, že několik poslanců neochotných přizpůsobit se novým poměrům bylo bez volby vyměněno za ochotnější, zvolilo jednomyslně Václava Havla prezidentem Československé socialistické republiky.

Za zvláštní zmínku stojí málo připomínaná událost, že při jedné z pěti jeho prezidentských voleb, r. 1998 potřeboval v poslanecké sněmovně, ve které bylo přítomno 197 poslanců, ke zvolení 99 hlasů. Byl v této komoře zvolen právě 99 hlasy, a podařilo se to tím, že byl na několik dní uvězněn poslanec Miroslav Sládek. Zdálo se, že roku 1989 na prezidentský stolec dosedl filosof. Ne sice profesionál, ale autor filosofujících esejů (zejm. Dopisy Olze) a dramatických textů s filosofickým nábojem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru