Není bez užitku si uvědomit, co má naše civilizace vepsáno ve svém štítě. Čím je v rámci ní které řešení energeticky, technologicky a finančně náročnější, tím spíše je přijato a prosazováno. Něco, co takovéto atributy nemá, se nakonec za řešení vlastně ani nepokládá.

Muž se srdcem vepře

Ukažme si to třeba na příkladu medicínské péče. Pokud má někdo dědičně srdce jakžtakž v pořádku a správně o ně pečuje - nemyslím teď neustálé preventivní prohlídky a zákroky, ale správnou výživu, pohyb, smysluplný životní program a nevystavování se nejhorším stresům - díky čemuž se dožije řekněme sta let, nevzbudí to pozornost ani v nejmenším.

To pravé, co by rozvlnilo hladinu médií, by byla třeba cizorodá transplantace - "Muž se srdcem vepře překonal další krizi" - kdy by se odmítavá reakce organismu utloukala nějakou drastickou imunosupresí a nasazovala by se celá paleta nejmodernějších a nejdrsnějších dovedností. Jako by cílem nebylo žít šťastně s minimem zásahů, ale pořádně si technologicky "zařádit".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru