Pro Jiřího Paroubka je to návrat domů. Chystá se ovládnout stranu, v níž v době reálného socialismu vyrostl. Tehdy se jmenovala socialistická, teď národně socialistická. K názvu chce bývalý premiér a předseda ČSSD připojit zvláštní přívěsek - "levice 21. století". Co se za tímto názvem skrývá, není jasné. Paroubek mu nedal žádnou konkrétní náplň, a vzhledem k jeho politické minulosti, která zrovna neoplývá reformními myšlenkami a činy, vzniká důvodná pochybnost, že k naplnění tohoto hesla nedojde ani v nejbližší budoucnosti.

Zůstal jen double-decker

Minulost je zkrátka příliš blízko na to, aby voliči mohli bývalému předsedovi vlády a ČSSD uvěřit, že tentokrát to se socialismem pro současnost a budoucnost opravdu myslí vážně. Něco velmi podobného říkal už před šesti lety, kdy se dostal na politický vrchol. Tehdy sliboval reformní stranu "blairovského střihu". A skutečnost? Ze sociální demokracie se stala strana jednoho muže, kde se více poslouchalo, než diskutovalo; strana hesel a sloganů, přímočarého marketingu nežli strana tvořivého vymýšlení a politické imaginace, která nefunguje podle předpojatého levo-pravého dělení, ale podle užitečnosti opatření pro budoucnost státu; a také strana, která konzervovala starý sociální stát, než aby přemýšlela o jeho pružném vývoji, tak jako to dělala blairovská třetí cesta, ale koneckonců i nová levice Schröderova. Z ideje blairovské strany tak zůstal jen ten předvolební oranžový double-decker, krásná svítící slupka bez přitažlivějšího obsahu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru