Francouzka Marine LePenová, Nizozemec Geert Wilders, Fin Timo Soini a Slovák Richard Sulík. Pro někoho je toto možná překvapivá parta, ale společné mají jedno: nejsou stoupenci evropské solidarity projevené skrz přeposílání peněz z bohatších do chudších částí Evropské unie. Díky tomuto postoji získávají politické body a podporu voličů.

U posledně jmenovaného hypotézu musejí ještě potvrdit průzkumy a pak volby, protože způsob, jakým shodil vládu a poškodil schvalování evropského záchranného fondu, je příliš čerstvý.

Slovenská média a převážně pravicové elity dostávají pupínky z toho, jak šéf opozice Robert Fico dostal na podnose pád vlády, a z toho, co se bude dít po 10. březnu, kdy mají být předčasné volby. Při všech výhradách vůči Ficovi a jeho straně Směr-sociální demokracie by se ale jako větší nebezpečí slovenské demokracie a evropské orientace mohl ukázat Richard Sulík. Stal se nyní nevypočitatelným, ať už za pádem vlády stálo cokoli jiného než oficiálně vysvětlovaný odpor vůči EFSF.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se