Dám vám jednoduchý příklad. Třeba takový knír. Podíváte se na někoho, kdo ho má, a co vás napadne? Hele, chlap s knírem. Je velmi nepravděpodobné, že by vás k jeho kníru napadlo cokoliv dalšího. Kdybyste ale mluvili albánsky, přemýšleli byste o tom kníru o něco déle.

Má konce natočené nahoru, nebo naopak svěšené dolů? Je tenký, nebo pořádně huňatý? Připomíná vám koště? V albánštině je to důležité, protože tu pro knír existuje dvacet sedm výrazů podle toho, o jaký typ jde. Stejné množství výrazů mají v albánštině třeba i pro obočí. Knír a obočí zkrátka v jejich společnosti hraje daleko větší roli než v té naší.

Je tedy možné, že jazyk může ovlivňovat to, o čem přemýšlíme a jak vnímáme to, co se děje kolem nás? A že bychom to vnímali jinak, kdyby naším mateřským jazykem byla němčina, ruština nebo angličtina? Dám vám ještě jeden názorný příklad, který používá jazykovědec Guy Deutscher, jeden z hlavních současných protagonistů teorie, že v různých jazycích lidé cítí a prožívají věci různě.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru