I tady paradoxně zjišťujeme, že věci fungují lépe, když se nechováme podle přísných pravidel tržního kapitalismu.

Nano a kolaps pravidel

Jak bychom mohli popsat charakteristiky tržního kapitalismu? Za prvé operování a vyjadřování hodnoty v ceně, tato cena musí být přesná, dále pak směna něco-za-něco a toto něco za něco musí být vědomé. A směňují se věci ve stejné kategorii hodnoty. Dále to jistě bude efektivita, zisk, kalkul (podnikáme, za nějakým vědomým účelem atd.), četná konkurence (hodně nabídky a hodně poptávky, která se může vzájemně nahrazovat) a nepevnost (obchodních) vztahů (ty lze, bez újmy zrušit a přejít k někomu jinému). Věci mají být spravedlivé, funguje se dle jasných pravidel, většinou psaných a závazky se musejí dodržovat.

Co se týče rodiny či přátelství, tedy nanocelků, je asi technicky proveditelné, aby zmíněné principy fungovaly i na této úrovni. To ale nechceme. Zde prostě funguji "pravidla" jiná, měkká, nespecifikovaná, nereciproční, nepřesná a do jisté míry nespravedlivá. Tak například vydáváme velkou energii na různé rituály, při kterých se snažíme tvářit, jako kdyby peníze neexistovaly. Už jen placení v restauraci představuje takovou, vlastně rozpačitou chvíli, při které například dáváme dýška (což je možno číst jako snahu bojovat proti exaktnosti ceny) a snažíme se platit jeden za druhého (teď zaplatím já, příště ty). A ačkoli i zde se snažíme, aby taková věc byla zhruba vyrovnaná, důležité slovíčko je zde právě to zhruba.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru