To, že nekonec k dohodě došlo, je výsledkem obav, že by odpisy mohly být podstatně vyšší - Mezinárodní měnový fond chtěl odmáznout až tři čtvrtiny dluhu.

Co je kruté pro banky ale nemusí vyřešit řeckou tragédii. Polovina odpisů není polovina dluhu - na půjčky od MMF a ECB se odmáznutí dluhu nevztahuje, reálně se tak Řecku uleví dluh ve výši necelých třiceti procent.

Pro banky to naopak znamená dietní kůru. Kromě toho, že se musí vyrovnat s polovičním dluhem na řecké cenné papíry, budou muset posílit kapitál až na devět procent. Jen pro připomenutí, stress testy bank z letošního července ukázaly, že i se sedmiprocentní kapitálovou přiměřeností by měla problém necelá polovina z devadesáti testovaných ústavů, a to včetně gigantů typu Société Genérale či Deutsche Bank.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru