Náčelníci pěti kmenů Ogonilandu - regionu skládajícího se z šesti království v nigerijské deltě - se na konci října obrátili na soud v americkém Detroitu. Po ropné společnosti Shell chtějí miliardu dolarů jako odškodné za zdevastovanou zemi a vodní zdroje otrávené ropou unikající z poničených ropovodů. A také žádají, aby Shell spoušť - výsledek několika desítek let dlouhé, intenzivní těžby - sám uklidil.

Nigérie, nejlidnatější africká země, má šesté největší zásoby ropy na světě. Teoreticky by měla být bohatým státem, kde si lidé bezpracně užívají tučné zisky z prodejů ropy, mají nemravně štědrý sociální systém a jednu z nejsilnějších měn na světě. Jenže není.

Sedmdesát procent zdejších obyvatel je oficiálně chudých (musí vyžít z méně než jednoho dolaru denně), 35 procent z nich je tak chudých, že to podle OSN vážně ohrožuje jejich život. Nigérii totiž stejně jako další na suroviny bohaté země třetího světa postihuje fenomén zvaný "surovinová kletba". Místo, aby se díky ropě měli dobře, mají se kvůli ní špatně. Vedou se tu kvůli ní občanské války, vraždí premiéři a mučí odpůrci nešetrné těžby.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se