Statistici přepočítali výkonnost ekonomiky a Česko do Bruselu bude muset poslat o pět miliard víc. To by se dalo pochopit. Jenže český HDP šel statisticky nahoru kvůli započítání prostituce a prodeje drog. To už se ovšem chápe mnohem hůř.

Stát bude doplácet na něco, z čeho nemá žádné příjmy. Co naopak, hlavně v případě drog, zvyšuje jeho náklady. Musí zaplatit léčbu drogově závislých, škody způsobené narkomany, živit nákladný represivní aparát.

Zdravý rozum říká, že černá a šedá ekonomika nezvyšují bohatství společnosti (v opačném případě by platilo, čím víc lidí si dá "lajnu", tím lépe). Proto je její započítávání do HDP pochybné. Ekonom Tomáš Sedláček v této souvislosti, s odkazem na J. R. R. Tolkiena, trefně napsal, že o HDP Mordoru bylo určitě vyšší než HDP Roklinky. Což neznamenalo, že se skřeti měli lépe než elfové.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru