Nebo že projekt eura způsobí sám o sobě konvergenci, tedy hospodářské sbližování jejích členů. Bohužel, i pohled do běžné statistiky v dobách rozmachu těchto mýtů ukazoval, že docházelo paradoxně k pravému opaku. V případě konkurenceschopnosti, exportní výkonnosti, zadluženosti a dalších proměnných docházelo přece ke vzdalování jedněch členů eurozóny od druhých.

V době vrcholící krize se zase začal šířit mýtus, že samotný projekt jednotné měnové politiky nemá s dluhovou krizí v eurozóně nic společného. Inu, má. Na růst zadlužení má vliv klíčová cena v ekonomice, která se jmenuje úroková sazba. Pokud je stanovena tak, že neodpovídá ekonomickým podmínkám různých částí měnové zóny složené ze suverénních států, pak působí na nadměrný růst zadlužení vlád i soukromého sektoru v některých z těchto států. Popírat toto je jako popírat, že zlevněných bot se prodá v průměru víc. Proč odmítat v případě eurozóny kanonické ekonomické poznání?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru