Když sociální demokraté ovládli Senát, prohlásil jeho čerstvý člen Zdeněk Škromach: Naše vítězství dává šanci na přímou volbu prezidenta. Teď Škromach a jeho kolegové mají zákon o prezidentském plebiscitu na stole. A s ním i problém: Vyhovět přání národa, nebo zaříznout novelu, která senátory odstavuje od jediné státotvorné pravomoci, při níž si plně užívají světel ramp?

Po schválení novely v Poslanecké sněmovně se šance na přímou volbu zvýšila. Přesto existuje možnost tiché dohody mezi sněmovními a senátními kluby, že tím, kdo přímou volbu zařízne, bude horní komora. A strany to pak zdůvodní individuálním svědomím senátorů, jež nelze spoutat příkazy sekretariátů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru