Případ je všeobecně známý, tudíž asi stačí jen stručná připomínka: Eichmann, který řídil vyvražďování evropských Židů, se po válce, pod falešným jménem Eckmann, vzdal Američanům, přičemž se vydával za řadového důstojníka SS. Dostal se do nepříliš pečlivě střeženého internačního tábora, odkud utekl, když zjistil, že ho Američané hledají a že jeho totožnost brzy vyjde najevo. S pomocí nacistických podzemních organizací (a jejich sympatizantů) pak odcestoval do Argentiny a žil v Buenos Aires jako Ricardo Klement.

Na jaře 1960, po letech usilovného pátrání, uneslo Eichmanna komando Mossadu: Izraelci ignorovali mezinárodní právo, dali přednost morální odpovědnosti vůči obětem Šóá, a díky tomu se jim podařilo postavit Eichmanna před soud. Simon Wiesenthal, který k jeho dopadení podle všeho přispěl (agenti Mossadu to ovšem popírali), píše ve svých vzpomínkách, že když se soudce obžalovaného zeptal, zda se cítí vinen, napadlo ho: "Vlastně by měl soud tu otázku položit Eichmannovi šestmilionkrát..." V květnu 1962 potvrdilo rozsudek smrti odvolací řízení, v noci z 31. května na 1. června byl Adolf Eichmann krátce před půlnocí oběšen, jeho tělo spáleno a popel rozmetán nad Středozemním mořem, mimo izraelské výsostné území.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru