Od dvanácti hodin si miliony uživatelů po celém světě přeposílají zprávu o úmrtí Václava Havla a připomínají si jeho nejvýznamější díla a činy. Ať už Havlův nejznámější výrok o vítězství pravdy a lásky nebo například video z pražské návštěvy Lou Reeda a kapely Velvet Underground, jejichž hudba podle slov Václava Havla  „...sehrála zvláštní roli v této zemi, což si asi v Americe nikdo moc nevšiml“.

Jako první s neověřenou zprávou pravděpodobně přišel na Twitteru v 11:37 uživatel @exNovinar. Po poledni se zpráva objevila na všech tuzemských a mnoha zahraničních zpravodajských serverech a záhy se rozšířila po celém webu. Na Twitteru se dostala mezi Trending topics, tedy 10 nejsledovanějších témat na světě. Bylo to poprvé, co se mezi nejdiskutovanější témata dostala událost z České republiky.

Václav Havel mezi trending topics na Twitteru

Taktéž facebookový profil Václava Havla je místem, kde stovky lidí vyjadřují soustrast a vděk za všechno, co dokázal. Podepsat se do kondolenční  knihy bude možné i osobně, od pondělních desíti hodin.

 Kondoleční kniha bude od pondělí na Pražském hradě

Soustrastné vzkazy přicházely i od významných světových státníků a umělců. Své tweety vzpomínkám na Václava Havla věnovali například britský premiér David Cameron, spisovatel Salman Rushdie nebo hudebník Glen Hansard.

  David Cameron je zdrcen smrtí Václava Havla

Salman Rushdie Glen Hansard

 

Sociální sítě však především poskytly možnost vyjádřit svůj smutek a vděčnost milionům normálních lidí, které odchod Václava Havla zasáhl.

Emotivní vzkazy psali lidé v Česku:

Jaroslav Suchý: „Bylo mi ctí, podat ruku tomuto skvělému a nejlepšímu prezidentovi Havlovi osobně. Chtěl bych mu veřejně poděkovat za všechny jeho zásluhy, které udělal ve prospěch ČR. Také za prosazování Lidských práv a svobod jak doma i ve světě. Díky této velké osobnosti jakým byl prezident Havel , má ČR velmi dobrou pověst v zahraniční politice. Pro mě i pro všechny je to velká ztráta. Andělé ať jej ochraňují všude tam nahoře. Škoda, že se nedožil Nobelovy ceny za mír a prosazování lidských práv na světě. Afrika má osobnost Nelsona Mandely a ČR Václava Havla. Díky moc pane prezidente Havle. S úctou ten, který pohladil Obamu.“

Na Slovensku:

Boba Rothschild Baluchova: „V Bratislave spominame na nasho najlepsieho prezidenta a vyborneho dramatika aj ojedineleho nazoroveho vodcu uz niekolko hodin.. Je to obrovska strata...“

I po celém světě:

Benjamín Blanco: „Všichni, kdo dnes mluví o revoluci, by měli vědět, kdo byl Václav Havel a měli by cítit nad jeho smrtí hluboký zármutek.“

Sophie G: „Takových lidí, jako byl on, bychom právě teď potřebovali mnoho.“

Frank Turner: „Ráno mě vzbudila zpráva o Havlově smrti. Jsem fakt zdrcen, pokud existoval nějaký politický hrdina, byl to právě on.“

Nelson de Quinhones: „Zpráva o odchodu Václava Havla mě zdrtila. Klíčová osobnost našeho mládí, jeho sametová revoluce nás všechny dojala.“

Hugo Becker: „Byl to hrdina a reprezentoval obrovský český příspěvek civilizaci.“

Snappy Kyle

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru