Ačkoli pro příčiny tohoto rozdělení neexistoval jednoznačný výklad, říkali jsme jim důsledky Jalty a Postupimi, kde si představitelé zúčastněných mocností údajně rozdělili Evropu na sféry vlivu. Václav Havel patřil k těm, kdo se s tímto rozdělením nikdy nesmířili a pustili se do zápasu, který vedl k postupnému, ale nakonec úspěšnému překonání pomyslné dělící zdi, která byla ve skutečnosti až příliš reálná. Mnozí lidé na Východě i na Západě pokládali ten zápas za marný, někteří jej neváhali dokonce zesměšňovat. Ani pro mě nebyly jeho obrysy hned pochopitelné.

Za otevřenou společnosti

Poznal jsem se s Václavem Havlem a spřátelil se s ním v roce 1959 na setkání mladých spisovatelů na Dobříši. Hájil tam principy kulturní paměti, konkrétně odkaz básníků, malířů a teoretiků Skupiny 42, kterou moc vyřadila z dějin a potlačovala její dědictví, a to z důvodů utilitárně politických. Vypadalo to, že je o tom rozhodnuto navěky.
O něco později už jako člen Svazu spisovatelů usiloval Havel o to, aby za členy svazu mohli být přijímáni autoři prací existujících pouze v rukopise. Byla to snaha legitimizovat nonkonformní a zakázané spisovatele v situaci, kdy nakladatelství byla výhradně v rukou státu a podléhala přísné cenzuře. Ani tehdy se nezdálo, že by svazové stanovy mohly něco takového připustit. V roce 1968 se Havlovi a jeho přátelům podařilo nejen otevřít svaz spisovatelům všem, kdo dosud nesměli publikovat, ale pokusili se změnit celou společnost ve společnost otevřenou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru