Neúprosná logika médií v pondělí ve světovém zpravodajství už vytlačovala reflexi odchodu Václava Havla z pozice ústřední zprávy do pozadí, za informace o situaci v Severní Koreji po úmrtí tamního vůdce Kim Čong-ila. Například velké americké deníky, jako New York Times a Wall Street Journal, daly ve svých včerejších tištěných vydáních na titulních stránkách jasně přednost severokorejským. Stejně jako Washington Post, který uvnitř listu k Havlovi otiskl nekrolog napsaný před několika lety. Jak vyplývá z noticky za článkem, informující, že sám autor nekrologu zemřel už v roce 2006.

Kdo by chtěl, mohl by z toho vyvozovat, že Václav Havel nebyl ve světě vůbec tak známou a ceněnou osobností, jak si v Česku namlouváme. Jenže to by se musel opravdu hodně snažit. Protože jakkoli to může znít bizarně, už jen to, že se Havel zařadil mezi lidi, jejichž nekrology mají světová média nachystány v šuplících, zesnulého exprezidenta řadilo k několika desítkám nejvýznamnějších globálních osobností.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru