Zkusme výjimečnost Václava Havla pojmout jinak. A podívejme se na události, skrze které se Česko dostalo v posledních čtyřiačtyřiceti letech na titulní stránky světových médií. Uvidíme, že se všemi byl Václav Havel tak či onak spojen. 1968 a 1969 - odpor proti sovětské invazi; 1977 - založení Charty 77; 1989 - sametová revoluce; 1999 - vstup do NATO; 2004 - vstup do EU; 2011... však víte a vidíte výše.

Velké momenty Česka v očích světa byly velkými momenty havlovskými, ať už v aspektu radosti, nebo nejhlubšího smutku. Nebo jinak: posledních čtyřiačtyřicet let není možné vždy označit za báječná léta, ale byla to léta s Havlem.

Možná trochu překvapivě můžeme říci, že Václav Havel vždy ztělesňoval to, po čem česká společnost toužila. Dopis Gustávu Husákovi z roku 1975 by, nebýt oprávněného strachu z represe, podepsal každý. Chartu 77 taktéž. I Několik vět z roku 1989. A po revoluci to bylo, alespoň zpočátku, podobné. Většina společnosti byla spolu s Havlem proti rozdělení československé federace, pro vstup do NATO, do Evropské unie. Na náměstích se skandovalo: "S Havlem do Evropy." Havel ztělesňoval pravdu české společnosti i v onom "demokratickém" aspektu, kdy se občas pravda vyjevuje v mínění většiny.

Jenže Havel většině společnosti zároveň připomínal i její temnou stránku. Neschopnost na pravdě trvat, ručit za ni zdravím, svobodou, životem. Lehkost, s níž se tady pravda opouští. Malověrnost, oportunismus, konjunkturalismus. Proto byl problémem - štval jak ty, kdo zosobňovali lež a nenávist, tak ty, kdo si udělali z malověrnosti osobní program. Před Václavem Havlem se nedalo utéct.

Názor čtenáře

Myslím, že by takový zákon jako prezident odmítl podepsat.

Čtenář K. Kašpar na Facebooku ZDE

A nejde to ani teď, i když už začínají pokusy utemovat ho do názvů ulic, čítanek a zákonů, ze kterých by sám měl asi legraci a husí kůži zároveň. Havel nám nyní klade otázku, na kterou, chtě nechtě, musíme odpovědět. Zda chceme být spoluhráči otevřenosti, onoho pólu češství, které má Evropě a světu co nabídnout. Nebo vyznavači defenzivního čecháčkovství, postoje, o němž Havel napsal, že ho charakterizuje čekání "až se světové vichry přeženou, abychom se dál mohli rýpat na našem dvorku".

Ale zpět k zákonu, který navrhuje Nečasova vláda. Václav Havel se opravdu zasloužil o svobodu a demokracii. Ovšem nejen ve smyslu společenského uspořádání, kterýžto výklad už samotné vyslovení těchto pojmů sugeruje. Ale ve smyslu vědomí osobní svobody každého z nás.

Svobody, která je nepříjemná, klade nároky, vyžaduje odpovědi na nejednoduché otázky. Po principech, na kterých stojíme, a po tom, do jaké míry jsme za ně ochotni ručit. Ne snad vlastním životem, jako Václav Havel, ale alespoň způsobem, kterým spoluutváříme veřejný prostor.

Připomínka čtyřiačtyřiceti let s Václavem Havlem, kterou přinášejí úterní Hospodářské noviny, proto není pouhou pietou. Ukazuje na jakýsi mentální a morální interval pootevřený do budoucnosti. S nárokem jménem Václav Havel se bude dál vyrovnávat každý z nás. Zákon nezákon.

 

 


Vzpomínky osobností:

 

 Jiřina Šiklová: Ta zvláštní úzkost v hlase

Milan Uhde: Za svůj program nasazoval zdraví i život

Nekrolog Jiřího Leschtiny: Odešel Václav Havel, muž, který bojoval, aby pravda a láska zvítězily nad lží a nenávistí

Petr Pithart: Praktický idealista

Osobnosti o Havlovi: Dalajlama: Svět ztratil skvělého státníka 

Dominik Duka: Mému příteli V.H.

Ondřej Trojan: Drahý pane prezidente, milý Václave

Tomáš Sedláček: Přijďte se rozloučit s Václavem Havlem

Jiří Černý: Spřízněni rockovou hudbou

Čtenáři o Havlovi: Ukázal, jak být dobrým prezidentem

Jan Ruml: Životní úvratě a závazek pro ty, kdo žijí

Adam Michnik: Jako rána do obličeje dveřmi v průvanu

Jindřich Šídlo: Tento národ nezměním. Jsem ochoten sloužit, dokud budu schopen, říkal Havel


Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru