Více než padesát tisíc lidí se podepsalo pod výzvu režiséra Fera Feniče, aby vláda pojmenovala Letiště Praha po zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi.

Redakce IHNED.cz vyzvala čtenáře a některé osobnosti veřejného života k odpovědi na otázku: Mělo by "něco" (stavba, instituce) být pojmenováno po Václavu Havlovi? Pokud ano, co?

Níže najdete odpovědi osobností a do přiloženého okna můžete vepsat svůj názor.


Milan Uhde, dramatik

Nedovedu si představit, že by se něco takového neudělalo. Situace je pro to zralá. Nenapadá mě nic konkrétního, letiště by ale nebyl špatný nápad.


Ivan Klíma, spisovatel

Já bych byl raději, kdyby to bylo něco spojeného s kulturou. Mám určitou nechuť z mládí, z dob komunismu, k přejmenovávání. Letiště mi připadá nějak nedůstojné. Spíše by se mohlo jednat o kulturní inistituci, nejlépe divadlo.


Ivo Mathé, rektor AMU

Myslím si, že je to poměrně brzo. Na to je čas. Dobře to popsal Vladimír Hanzel (osobní tajemník V. Havla. Uvedl, že exprezident nerad létal a letiště je spíše komerční záležitost, pozn. red). Přejmenování letiště není špatné, stejně jako přejmenování AMU. Udělat by to mohl až rektor po mně, z mé strany by to bylo příliš osobní. Asi by to tak bylo nejlepší. Vychováváme umělce – lidi, kteří budou naplňovat jeho představy.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru