Pokud je v Evropě nějaká země, která si koleduje o trest finančních trhů, je to Maďarsko. Je naprosto fascinující, že vláda země, která je ve značné míře závislá na eurozóně a dalších zemích Evropy (ať už kvůli svému zadlužení v eurech či zadlužení svých občanů v eurech a švýcarských francích), nikdy nezaváhá udělat krok, který investory totálně vyvede z míry.

Přitom co se týká rozpočtové disciplíny, může jít příkladem. Ani makroekonomické fundamenty nejsou katastrofální - ekonomika roste, inflace osciluje kolem čtyř procent a veřejný dluh sice přesáhl osmdesát procent HDP, ale i tak je nižší, než má Německo či Francie.

Kvůli "nevypočitatelné" politice vlády, která prosadila několik zákonů proti vůli Evropy i Mezinárodního měnového fondu, ale země loni přišla o investiční rating, forint prudce oslabuje, cena pojistky proti bankrotu státu každý den šplhá na nový rekord a za roční dluh bude země platit téměř desetiprocentní úrok.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru