U nás je to zatím bohužel ale tak, že čím méně rozhodně a jednoznačně působí předseda vlády, tím razantnější slovník používají odpůrci navržených kroků a vůbec autoři, kteří buď Evropské unii dlouhodobě nepřáli nebo v posledních měsících zjistili, že je to celé špatně vymyšlené a oni už na to vlastně dávno upozorňovali. To by samozřejmě nebylo samo o sobě nic zvláštního a nakonec řada kritických názorů má racionální jádro, které není dobré apriorně odmítat. Horší je ale to, že debata je zatížena mnoha tvrzeními a klišé, která se často nezakládají na pravdě a vytvářejí dojmy, které jsou ne-li nepravdivé, pak přinejmenším vůči realitě významně posunuté.

Jsme opravdu tak skvělí?

Začněme rozhořčeným tvrzením, že jsme chudší země a naším úkolem není platit cizí dluhy. Platit cizí dluhy po nás ovšem v současné době nikdo v žádném z návrhů nechce. Jediná země v problémech, která zjevně nebude schopna splatit všechny své dluhy, je zatím Řecko. Část jeho dluhu (na pondělní schůzce Merkelová-Sarkozy se mluvilo až o 70 procentech) mu odpustí majitelé dluhopisů (tedy vesměs banky a finanční instituce), nikoli MMF nebo evropské instituce. Všechny prostředky, které jsme dosud na celou současnou krizi přispěli nebo přispět bychom měli, jsou úročené půjčky, u kterých sice hrozí, že v krajním případě mohou být splaceny jen zčásti, ale v žádném případě nejsou apriorní nevratnou dotací ve prospěch jiného státu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru