TOP 09 naproti tomu ano a ústy svého předsedy a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga dala najevo, že je to pro ni principiální věc: buď půjde Česko s ostatními státy, nebo strana opustí vládu. V čem konkrétně tedy spor spočívá?

Menší, nebo větší suverenita?

Devítistránková smlouva, již má Respekt k dispozici, zhmotňuje prosincovou dohodu lídrů Unie o tom, že je nutné zpřísnit fiskální disciplínu v členských státech, aby se zabránilo opakování současné dluhové krize. Už na prosincovém summitu v Bruselu se rozhodlo, že smlouva se bude týkat států eurozóny, zatímco ostatní budou mít čas na rozmyšlenou, zda se přidají, či nikoli.

V Česku dokument dlouho nikoho nevzrušoval. Debatu rozvířil minulý týden Václav Klaus, když poslal premiéru Nečasovi dopis, v němž napsal, že nabízenou smlouvu nikdy nepodepíše. Následovala zmíněná Schwarzenbergova reakce, že „nebude sedět ve vládě, která povede zemi mimo hlavní proud evropské integrace“.Nedáváte mi tam nic z Bruselu? / Foto: Matěj Stránský

Klausův názor tentokrát nepředstavuje žádné drama. Opakování lisabonského scénáře, kdy na podpis české hlavy státu čekala celá Evropa, totiž nemůže nastat. Kromě toho, že se nyní nabízená smlouva týká států platících eurem, její samotný text říká, že v platnost vstoupí v lednu 2013 „či tehdy, kdy ji ratifikuje nejméně dvanáct zemí“. Pokud tedy český prezident podpis nepřipojí, stranou dohody zůstanou Češi, Evropa pojede dál. Schwarzenbergovo – obrazně řečeno – bouchnutí pěstí do stolu tak daleko víc než na Hrad mířilo dovnitř vládní koalice k ODS.

Konkrétní výhrady občanských demokratů zatím příliš nezazněly. Petr Nečas prohlásil, že dá vědět svůj názor, až uvidí definitivní znění textu, který by měl být hotov 29. ledna, kdy se kvůli tomu sejde summit EU. Z jeho dřívějších výroků a komentářů dalších členů ODS nicméně vyplývá, že hlavní problém strana vidí v „omezení rozpočtové suverenity Česka“, neboli v tom, že Brusel bude Česku „diktovat“, jak má vypadat jeho státní rozpočet.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru