Stalo se, že jsem si z USA nechal poslat dvě trika. Za 40 $.

Asi si řeknete, že jsem se právě probudil, ale bylo to poprvé, a tak jsem se fakt podivil, když mi z České pošty místo trik přišla obálka se spoustou papírů a vysvětlením, že trika podléhají clu a DPH. Pročež už jen za to mi pošta účtuje 96 korun.

Na poště v Praze-Košířích, kam jsem se coby Pražan vypravil zásilku vyzvednout osobně (za poslání domů by mě jinak Česká pošta stáhla o další peníze), jsem zjistil, že DPH se nepočítá jen z ceny triček, ale také z amerického poštovného.

Když to shrnu, za trika v ceně cca 800 Kč mě stát zkásnul o 300 Kč navíc. Tomu se normálně říká zlodějna. Ale aspoň že je pro úředníky a úřednice na odměny, co?

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru