Zátah proti Megauploadu, toto „Mega spolčení“, může ve světě moderních technologií vypadat jako bezprecedentní průlom. Ale v logice vývoje ochrany duševního vlastnictví od druhé poloviny 18. století, kdy se slovo „pirát“ poprvé objevilo ve významu ilegálního rozmnožení či zkopírování knih a jiných autorských děl, jde jen o další z třaskavých epizod převádějící ochranu autorských práv z roviny občanskoprávní do roviny mezinárodně trestněprávně postihovaných přečinů.

Krádež autorova hlasu, kterým hovoří

Ještě v 18. století masové šíření pirátsky tištěných reprintů knih výrazně přispělo k šíření osvícenenctví a snižování ceny knih pro čtenáře. Filosofické disputace Diderota proti Condorcetovi řešily ve Francii otázku toho, zda má autorská ochrana práva jednotlivce větší hodnotu než veřejný zájem na šíření poznatků. Immanuel Kant do debaty přispěl svým „O špatnosti neautorizovaného vydávání knih“ a tezí, že piráti autorovi kradou hlas, kterým hovoří.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru