Když v minulosti (ať už za okupace, nebo za komunismu) někdo někoho "oznámil", tak to zpravidla udělal ze zištných důvodů. Chtěl peníze, místo, nebo se jednoduše za něco pomstít. Po revoluci tahle tradice plynule přešla v podávání trestních oznámení všech na všechny.

Whistleblowing odkazuje k úplně jiné civilizační zkušenosti a česká společnost, poznamenaná vzájemným fízlováním, k němu přistupuje se směsicí nepochopení a nedůvěry. Každý, kdo u nás "zapíská", je předem podezřelý. Řeší se jeho motivace, minulost, důvěryhodnost (vyprávět by mohl Libor Michálek, který ohlásil korupci na Státním fondu životního prostředí). A i když se na něj nic nenajde, stejně přetrvá pocit, že "ten člověk musí bejt nějakej divnej", pro změnu třeba proto, že udělal něco, na co by si většina z nás netroufla. Je zřídlem kalného svědomí - a to se zpravidla neodpouští.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru