Maďaři jsou emocionální národ. Dokážou se rychle rozčílit, stejně jako upadnout do deprese. V debatě, která se v Evropě nyní kolem Maďarska odehrává, je zajímavé, že tuto vlastnost "rychlých emocí" přenesli na evropskou půdu. Jinak se totiž nedá vysvětlit ostrá debata, kterou europoslanci vedli minulý týden o kvalitě demokracie v Maďarsku, a které premiér Viktor Orbán v podstatě jen přihlížel. A jinak se také nedají vysvětlit desítky článků, které - někdy až hystericky a bez znalostí faktů - hovoří o vzniku maďarské diktatury.

Problémem Maďarů může být nezralost demokracie, kterou v historii vlastně nikdy nezažili, a tudíž se k ní nemohou odvolávat jako třeba Češi k první republice. Stejně jako s emocemi mají Maďaři problémy se vztahem k historii, který se pohybuje od extrému k extrému. Na jedné straně je dojednaný přechod od socialismu k demokracii s podivnými privatizacemi a neexistencí lustračního zákona v letech 1989 až 1990. Tento pól reprezentují postkomunističtí socialisté.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru