Jak se díváte na pirátské stahování hudby a videa? Je počítačové pirátství zločin? Odpovídají umělci a osobnosti veřejného života. Do debaty se můžete zapojit i vy. Cítíte vinu, když stahujete hudbu a filmy? Proč? Níže pod článkem najdete debatní okno, do kterého můžete vepsat svou odpověď. Některé z nejzajímavějších názorů budeme postupně zveřejňovat.


Vojtěch Dyk, zpěvák

Řídím se tím, že budu-li mít alespoň minimální prostředky, vždy si muziku koupím. Vím totiž, jak vzniká a kolik práce za ní je. A stahování věcí z internetu jim ubírá na hodnotě. Nemyslím si, že by k pirátství docházelo jen kvůli nedostatku prostředků, mnohem spíš je to dostupností. Když se objeví možnost stáhnout si prakticky cokoliv během dvou hodin, asi je to příliš velké lákadlo. Ke krádeži bych to ale nepřirovnal. Rozhovor s Vojtěchem Dykem ZDE


Michal Pavlíček, hudebník

Nelegální šíření a stahování hudby poškozuje autory, textaře, interprety a vydavatelství. Na druhou stranu se ale dá pochopit, že mladý kluk nemá peníze na drahé CD. Na zálibě stahovat a kopírovat se dá najít i něco pozitivního - lidi jsou v obraze a mají kontakt se světovou muzikou. Trochu mi to připomíná moje mládí, kdy jsme si nahrávali na kazeťáky desky, které sem někdo přivezl ze Západu. Jenže tenkrát to bylo hlavně z donucení, toužili jsme po muzice, která se tu nedala koupit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru