Mezinárodní měnový fond patří mezi nejspolehlivější věřitele, které na trhu naleznete, bez ohledu na to, komu půjčuje. Fond jakožto zprostředkovatel si je schopný ohlídat, kam a jakým způsobem bude kapitál proudit a jak bude zajištěný. Například v případě Řecka nejde o zajištění v podobě zástavy Řeckých přístavů, ale případný politický tlak na nápravu veřejných rozpočtů a neefektivnosti hospodaření země. Obavy o rizikovosti této půjčky nejsou namístě.

Naopak rizika, která by plynula z neposkytnutí půjčky a nezapojení se do společného záchranného projektu mohou mít dlouhodobý dopad. Na první pohled se zdá, že jde jen o politický problém, který nebude mít reálné ekonomické projevy. Opak je ale pravdou. Politická izolace nás pro nás může mít vážné hospodářské dopady v podobě ekonomické izolace. Například mezinárodní trhy mají často zjednodušující tendenci vnímat malé země jako je Česká republika ve skupinách. Neposkytnutím půjčky se dostaneme do společného koše s Maďarskem, resp. budeme vnímaní jako další z problémových zemí Střední a Východní Evropy. Je naivní se domnívat, že budeme řazeni po bok Velké Británie. Mimochodem, v Království se hlasy o společném česko-britském paktu opravdu neozývají. Velká Británie v současné době hledá spojence v rozvíjejících se trzích mimo Evropský prostor.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru