Světové ekonomické forum, které se právě koná ve švýcarském Davosu, zpravodajsky pokrývají i sami účastníci. Na sociální síť Twitter průběžně posílají zprávy z konferencí, zákulisních debat i obědů.

Člen vládního NERVu Tomáš Sedláček, jediný český účastník, vzal konferenci jako příležitost, jak se s mikroblogovací sociální sítí seznámit. Jeho profil najdete na @atomsedlacek.

Leaving to Davos for WEF, will keep readers updated on the debates in this explosive time. So finally a good reason to learn wh twitter. 2 days ago via Twitter for Android · powered by @socialditto

„Toto ekonomické fórum se zdá být zatím nejvíc otevřené, filosofující a kritické ke stávajícímu systému,“ napsal Sedláček po svém příjezdu do Davosu.

Dále ho zaujala přednáška prezidenta fóra Klause Schwaba, podle kterého je světová ekonomika vyhořelá a potřebuje přejít na nový, dlouhodobý model fungování. Jediným člověkem, kterého Schwab ve svém projevu citoval, byl Václav Havel. A volal po více integrované Evropě.

Sedláčkovi se také líbil citát spisovatele Davida McCullougha: Nikdy jsem na nějaké téma nebyl takový expert, jako když jsem se poprvé účastnil projektu. „Je to útěcha, že jsem nebyl jediný!“ poznamenal na to Sedláček.

Davos

Dnes se pokouší setkat se se členy hnutí Occupy a dát se s nimi do řeči o jejich kritice kapitalismu. Zatím čeká před jejich jurtou, než skončí míting(!).

Z dalších účastníků fóra je velmi aktivní americký profesor ekonomie Nouriel Roubini, který posílá i 20 zpráv za den.

Interesting dinner with JC Trichet, Stan Fischer, Martin Wolf, Gary Cohn & others. I spoke on the Eurozone crisis. We had a spirited debate 11 hours ago via Twitter for BlackBerry® · powered by @socialditto

Toto například napsal z večeře s bývalým ředitelem ECB Trichetem, ekonomickým šéfkomentátorem Financial Times Martinem Wolfem a dalšími: „Mluvili jsme spolu o krizi eurozóny a byla to velmi živá debata.“

Sloupkař The New York Times a hlasatel televize CNBC Andrew Sorkin po cestě do Davosu v letadle potkal miliardáře George Sorose a pozastavil se nad tím, že  má na letišti vlastní kódové onznačení "Mr. George". Že Soros vlastní tryskáč nemá potvrdil v jednom z tweetů i Nouriel Roubini.

George Soros on my plane to Zurich en route to #davos. His code name at airport? "Mr. George" #wef 2 days ago via Twitter for BlackBerry® · powered by @socialditto

Z ekonomického fóra není příliš nadšený další známý účastník, brazilský spisovatel Paulo Coelho. „Vítejte v Davosu. Sice nic nevidíme, ale každý ví, že tam venku je 3000 vojáků.“ nebo „Pokud rozumíte tomu, co se tady odehrává, tak se potřebujete probrat do reality.“ zní jeho sarkastické tweety.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru