Redakce IHNED.cz oslovila přední české ekonomy, politology, bloggery a osobnosti veřejného života s otázkami:

Co si myslíte o rozhodnutí Petra Nečase nepřipojit se k rozpočtové smlouvě EU? Co to znamená pro budoucnost Česka a postavení ČR v Evropě?

Na stejné otázky můžete odpovídat i vy, a to prostřednictvím okna umístěného pod názory osobností. Některé z nejzajímavějších názorů čtenářů taktéž níže zveřejňujeme.

Správné rozhodnutí. Ze dvou důvodů. Za prvé, smlouva neřeší podstatu problému. Krize eurozóny je především bankovní krizí, která byla způsobena nevhodnou měnovou politikou Evropské centrální banky. Za druhé jde o krizi konkurenceschopnosti celého jižního křídla EU. Teprve za třetí se jedná o krizi veřejných financí, ale ta je spíše důsledkem dříve uvedených problémů. Řecko samotné je málo významné.

Druhým důvodem je hrozba, že smlouva v budoucnosti poslouží jako páka k protlačení daňové harmonizace. Všichni sice slibují, že daňová harmonizace se nechystá, ale věřte jim! Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají a je dlouhodobě známo, že Francie a Německo mají hluboký a trvalý zájem na harmonizaci daní z příjmů. Zejména Francouzi nás nemají rádi jakožto nepříjemné konkurenty z Východu, kteří jim údajně berou práci.
Daňová harmonizace by byla devastující rána pro konkurenceschopnost české ekonomiky. Je třeba jí zabránit všemi prostředky.
Co by se dalo vytknout: lepší by bylo smlouvu rovnou vetovat. Nicméně chápu, že tváří v tvář nátlaku většiny není snadné prostě říci "ne".
Co to znamená pro budoucí postavení ČR v Evropě? Dlouhodobě se ukazuje, že jedině potížisté jsou schopni něčeho dosáhnout a že jsou bráni vážně. Poslušně cupitat společně se stádem znamená platit za chyby jiných, například francouzských a německých bankéřů.
Autor je ekonom, je účastníkem Macháčkovy výměny

Tomáš Vrba: Nečas jako adolescent

Premiér hazarduje s věrohodností vlastní země. Argumentuje chatrně, jako adolescent, který neví, co chce, nikoli jako sebevědomý státník. 

Autor je překladatel, editor a vysokoškolský profesor, je účastníkem rubriky Think tank


Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama