"Závazná ustanovení Dohody ACTA u nás již zásadně platí nejméně od roku 2006. Jsou dávno součástí českého právního řádu. Nejedná se proto o nic nového," myslí si profesor Masarykovy univerzity Ivo Telec. Nedávno podepsaná dohoda proti padělatelství (ACTA) přesto v posledních dnech vyvolává rozruch.

Například Jaroslav Tajbr upozorňuje: „Z pohledu uživatelů, kteří do autorských práv nijak nezasahují, se ovšem tato dohoda může jevit jako problematická. Na jejím základě totiž zjevně může dojít k dalšímu posílení pravomocí represivních složek.“

Níže najdete názory dalších právníků, některých oslovených IT specialistů i odkazy na další zajímavé texty související s tématem.

Jaké jsou největší přínosy a největší negativa dohody ACTA?


Jiří Čermák, advokátní kancelář Baker & McKenzie

V prvé řadě je třeba podtrhnout, že ACTA nepřináší mnoho nového, a proto mi není příliš jasné, proč vyvolává takový rozruch. Naprostá většina principů a opatření, které ACTA upravuje (např. prosazování práv, medializované, údajně přelomové, ustanovení o opatřeních na hranicích, ochrana DRM atp.) je již známa a v podstatě ve stejné podobě již zahrnuta v českém právním řádu.

Za největší slabinu ACTA považuji její neurčitost, vágnost a určitou rozplizlost, která může vést k nepředvídatelným výsledkům při její případné implementaci do právního řádů jednotlivých států (pokud k ní dojde a půjde-li o něco nového).

Pokud bude rozumná národní úprava, vidím možný přínos v lepší možnosti identifikovat osoby porušující práva z duševního vlastnictví v prostředí internetu. V současné době praktická nevymahatelnost práv vůči skutečným porušovatelům z důvodu jejich anonymity logicky vede k tomu, že je odpovědnost přenášena na třetí osoby (internetové poskytovatele atp.), což leckdy není žádoucí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru