Co je vlastně ACTA?

Dohoda ACTA má být odpovědí na globální nárůst obchodu s padělaným zbožím a porušování autorských práv. Klade si za cíl poskytnout mezinárodní právní rámec pro vymáhání práv duševního vlastnictví. Skládá se ze šesti kapitol, které celkem obsahují 45 článků.

Internet a digitální prostředí v ACTA představují pouze menší část. Přímo se jich týká jeden článek ze 45.

Proč je důležité ji sledovat?

Co jsou "Adekvátní právní kroky"? Neurčitost formulací v dohodě může znamenat cokoliv. Státy s Evropskou unií tak dostávají bianco šek na jakékoliv změny legislativy. Je proto důležité sledovat, jak státy v s dohodou naloží.

Kdy se o ACTA začalo mluvit?

První předběžná jednání o ACTA začala v roce 2006 mezi USA a Japonskem. Oficiálně se vyjednávat začalo v červnu 2008, tehdy se také o smlouvě poprvé dozvěděla veřejnost díky dokumentům vydaným WikiLeaks.

Kdo měl na podobu ACTA vliv?

Návrh přesného znění dohody vznikal v průběhu roku 2010, finální verze byla schválena 1. října. Na její podobu měly kromě vlád velký vliv organizace, jako jsou americké asociace filmových tvůrců, nahrávacího průmyslu nebo asociace pro farmaceutický výzkum a výrobu, sjednocené ve zvláštním poradním výboru. Kopii předběžného znění v roce 2009 obdržely i společnosti jako Sony Pictures, Time Warner, News Corporation nebo Google.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se