Téměř půl roku trvající rozruch kolem neutrin, která při experimentu OPERA překročila rychlost světla, skončil trochu komicky: za zdánlivě senzační výsledek může špatně připojený konektor. Anekdotický příběh se tak nejspíš připojí k dlouhé řadě vědeckých chyb a omylů, které bývají připomínány často a rády. Ve skutečnosti ale je existence těchto historek dobrá zpráva - věda (na rozdíl od většiny jiných oblastí lidské činnosti) má mechanismy, které umožňují chybu odhalit, přiznat a zveřejnit.

Problémem skutečné vědy je to, že stojí tváří v tvář neznámu. Charles Darwin to výstižně charakterizoval slovy: "Příroda se snaží lhát nám přímo do očí." A jeho žák Thomas Henry Huxley měl metodu, jak ty lži odhalit: "Dbám, abych se učil své touhy podřizovat faktům, nikoliv abych fakta nutil sladit se s mými touhami... Stůjte před fakty jako malé dítě, buďte připraveni vzdát se jakéhokoliv apriorního názoru, následujte přírodu, ať vás vede kamkoli, k jakýmkoli propastem. Jinak nepoznáte nic."

To ale nedokáže každý, protože i vědci jsou jen lidé. Tak jsou dějiny vědeckých omylů dlouhé, pestré a bohaté.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru