Návrh ministerstva školství počítal se zavedením tzv. odloženého školného, které by student splácel po absolvování školy. Maximální výše poplatků měla být 20 tisíc korun za rok a počítalo se i systémem spoření a půjček. 

V pondělí však ministr Josef Dobeš oznámil, že se školným nepočítá. Touto novinkou by však porušil ujednání zapsané v koaliční smlouvě.

Ministr však představil jiný návrh: zápisné zhruba 2000 Kč za každý semestr.

IHNED.cz během právě probíhajících protestů studentů oslovil experty na vzdělávání, zástupce studentských iniciativ, zástupce ministerstva školství a rektory s několika otázkami, které se reformy vysokých škol týkají. První okruh otázek se týkal právě školného. Odpovědi na další okruhy otázek (zda hrozí omezení akademických svobod, jaké legislativní změny jsou vlastně nutné) najdete na názorových stránkách HN Dialog v dalších dnech.

Má se platit školné na VŠ? V jaké formě? Jaké jsou klady a zápory návrhů ministerstva školství, které se týkají školného?

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama