Těžce budovaný klid na evropských finančních trzích je opět u konce. Euro má před sebou možná největší test v historii (byť se zdá, že v posledních třech letech se to pomalu dá říci každý týden): pořád totiž není jisté, jestli Řecko po třech letech usilovné a zjevně ne zcela úspěšné snahy a mnoha nalitých miliardách nakonec neskončí bankrotem.
Ve čtvrtek vyprší termín, kdy se mají soukromí věřitelé rozhodnout, zda přijmou nabídku na výměnu dluhu. Nabídka není z těch, které by si kdokoliv přál někdy dostat: za sto procent nominální hodnoty řeckého dluhu mají nakonec reálně dostat jen 26 procent. Zatím se prý k výměně přihlásilo 12 velkých bank, což se považuje za úspěch, a tedy okamžitě troubí do světa. Až na to, že se minimálně stejně "hlasitě" mlčí o tom, jak se k nabídce staví hedgeové fondy, které mají v řeckých dluhových papírech nezanedbatelný podíl. Pakliže se totiž k výměně dluhopisů nepřihlásí většina soukromých věřitelů, Řecko konečně oficiálně zkrachuje.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru