Právě proběhlý Týden neklidu ukázal, jak emočně výbušným tématem plným vzájemných nedorozumění je otázka reformy vysokých škol. Většina zúčastněných je zajedno v tom, že stav neustálého bubření a degradace vysokého školství si nějakou změnu žádá. Jakou ale? Jsa už značně prošedivělý a olysalý, pamatuji i étos, s nímž se přistupovalo k obnově univerzitního života po revoluci před dvaadvaceti lety: jak diametrálně odlišná byla tehdejší rétorika, týkající se obnovení ideje univerzity a návaznosti na tradiční evropské kulturní kořeny, od té dnešní! Tehdejší dokumenty se dnes čtou jako písemnosti z Marsu.

Srp a kladivo už nikoho neuživí

Potíž je v tom, že pojem "vzdělání" je plastický jako žvýkací guma a dnes samozřejmě neznamená intelektuální péči o duši a znalost kulturní tradice, ale školení v technologiích materiálních, informačních i mocenských. "Vědění" je pouze a jedině to, co pomáhá zvyšovat HDP, zbytek jsou jakési jalové řeči, badatelské libůstky a balast, ujídající z i tak napjatého rozpočtu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru