Právě probíhající soudy a aféry znovu vynášejí na povrch otázku, zda jsou politické partaje opravdu páteří našeho společenského systému, nebo jeho největším tumorem. Představa, jak lid zvolí nové, nezatížené a nezkorumpované politické subjekty a tím věc vyřeší, se ukazuje jako zcela mylná. Ota Hromádko, za první republiky nadšený mladý revolucionář, zachytil ve svých pamětech jménem "Jak se kalila voda" reakci svého dědečka, nepochybně zkušeného muže: "Hochu, děláte hloupost. Chcete vyhnat od koryta staré nažrané svině a pustit tam jiné, hladové... Víš, kolik budou muset lidi vytrpět, než se ty nové tak vyžerou?" Ve vztahu ke komunistickému panství měl nepochybně pravdu, ale postřeh je platný jaksi univerzálně.

Moc obskurních souručenství

K lidské společnosti a jejím podivnostem patří to, že co v jedné oblasti života mýtí, to v jiné podporuje. Zatímco v rámci svobodného trhu se bedlivě dbá na to, aby firmy netvořily kartely, monopolně neovládaly trhy a nepoužívaly nedovolených triků, v oblasti politiky se takováto činnost naopak podporuje a vzniklé subjekty jsou napojeny na státní penězovod a sají bohaté dotace z daňových peněz.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru