Národy všech dob se vždy vyhýbaly vyslovování jmen bytostí, událostí a stavů, jichž se obávaly. Jak známo, o kom se mluvívá, nedaleko bývá. Tak ani nevíme, jak se třeba původně slovansky jmenoval medvěd - jeho jméno se vždy z bezpečnostních důvodů takto opisovalo - říká se tomu "tabuový opis" - tedy ten, který ví o medu. Podobně se říkalo "rohatý" namísto "ďábel" atd. I v souvislosti se smrtí jsou slovní tabu prastará - odešel navždy, zesnul, zde odpočívá, očekává slavné vzkříšení...

Zvláštní zacházení

Soudě z tohoto se musí přítomná doba děsit stále většího počtu jevů. Fenomén sám přišel v náznacích už dávno před příchodem "politické korektnosti": už v době meziválečné se u nás začalo říkat "pomocnice v domácnosti" namísto "služka". Byla to samozřejmě dál služka a sloužila, jak ji panička komandovala, ale jaksi se už neslušelo říkat to "natvrdo" - mohlo by to urazit něčí jemnocit. Děsivé a všeobecně známé byly tabuové opisy a kryptonymy totalitních režimů: "konečné řešení", "zvláštní zacházení", "nápravně-výchovné zařízení", "bratrská internacionální pomoc" atd. Zájemci nechť nakouknou do Orwellových textů, které řeknou o jazyce a jeho potenciálních nepravostech víc než pojednání profesionálních lingvistů. I Klempererovy práce o jazyce třetí říše jsou velmi poučné.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru