Na Karla Maye, od jehož úmrtí v pátek uplynulo sto let, mám dosti osobní vzpomínku. Moje vídeňská bytná mi před lety pronajala nejen byt, ale i kompletní Mayovo dílo ve více než sedmdesáti svazcích. Netroufám si říci, že jsem je přečetl celé - některými knihami jsem pouze důkladně listoval - celek je impozantní i děsivý zároveň. V rámci německy psané literatury bylo Mayových knih prodáno na kusy nejvíce, víc než Písma svatého i Mein Kampfu dohromady (právě Mein Kampf v německém originále svým stylem Karla Maye neobyčejně připomíná - byla to ostatně jediná beletrie, kterou Hitler kdy ve větší míře četl - české překlady tuto podobnost vesměs zastírají).

Je ostatně pozoruhodné, že Mayův vliv se omezuje pouze na střední Evropu - Anglosasové či Rusové o jeho existenci sotva vědí. Fenomén May si zasluhuje bližší pozornost a přitahoval literární historiky, psychoanalytiky i laiky od samého počátku.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru