Na Karla Maye, od jehož úmrtí v pátek uplynulo sto let, mám dosti osobní vzpomínku. Moje vídeňská bytná mi před lety pronajala nejen byt, ale i kompletní Mayovo dílo ve více než sedmdesáti svazcích. Netroufám si říci, že jsem je přečetl celé - některými knihami jsem pouze důkladně listoval - celek je impozantní i děsivý zároveň. V rámci německy psané literatury bylo Mayových knih prodáno na kusy nejvíce, víc než Písma svatého i Mein Kampfu dohromady (právě Mein Kampf v německém originále svým stylem Karla Maye neobyčejně připomíná - byla to ostatně jediná beletrie, kterou Hitler kdy ve větší míře četl - české překlady tuto podobnost vesměs zastírají).
Je ostatně pozoruhodné, že Mayův vliv se omezuje pouze na střední Evropu - Anglosasové či Rusové o jeho existenci sotva vědí. Fenomén May si zasluhuje bližší pozornost a přitahoval literární historiky, psychoanalytiky i laiky od samého počátku.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru