Komentáře k volbám

Názory k americkým volbám na IHNED.cz budou v následujících měsících pravidelně publikovat komentátor HN a specialista na dění v USA Daniel Anýž, ekonom Ondřej Schneider, amerikanista Kryštof Kozák, profesor americké literatury Josef Jařab, architekt žijící v New Yorku Jiří Boudník, překladatel Jaroslav Veis a novináři Zdeněk Fučík a Tomáš Klvaňa.

Ani březen ještě nerozhodl, kdo bude na podzim Obamovým vyzyvatelem. Významní republikánští kongresmani (třeba John McCain) a vlivní z vedení strany by už asi rádi viděli Mitta Romneyho jako potvrzeného prezidentského kandidáta, ale voliči v řadě států situaci komplikují.

I když je bývalý guvernér Massachusetts v čele pelotonu, do potřebného počtu 1144 delegátů-volitelů mu ještě hodně chybí. Obecně se ale soudí, že během léta manko ještě může dohnat.

Jeho protikandidáti a zřejmě i jejich voliči však stále opakují, že Romney není dost konzervativní a Rick Santorum, který se překvapivě usadil na druhém místě jako úspěšný pronásledovatel, se snaží bodovat dokonce argumentem, že by Amerika vlastně nic nevyhrála, kdyby měl Obamu v Bílém domě střídat Romney.

Viděno z druhé strany, je zřejmě alternativa Romney jako prezident nejpředstavitelnější i pro Ameriku, která volila před čtyřmi roky Obamu. A v přímém duelu by nejspíše byl právě Romney prezidentovi nejvážnějším protivníkem.

Pro moje americké liberální přátele je Santorum nepovedený politický a kulturní vtip a je nejspíše pravda, že by jeho kandidatura Obamovi znovuzvolení usnadnila.

Přesto běhá trochu mráz po zádech, když se člověk zaposlouchá do jeho názorů. Povzbudivé volební výsledky mu přidávají na sebevědomí a posilují jeho agresivitu. Stále silněji zpochybňuje nejen Obamovu politiku, ale také jeho křesťanskou víru a právo nazývat se americkým občanem.

Z hlavního stanu Tea Party je právě on v dané chvíli hlavním favoritem hlásaného konzervatismu a zárukou, že z tohoto světonázoru nesleví ani jako prezident, což by se prý od Romneyho čekat nedalo. Schválně nezmiňuji politický program či ideologii, protože se zdá, že ohlas, který konzervativní mluvčí v dnešní Americe mají, je spíše reakce na dobovou „náladu.“ Ta je pochopitelně zaměřena proti současnému prezidentovi a jeho politickým krokům a myšlenkám.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru