Španělsko nedodrželo cíl pro rozpočtový deficit v roce 2011 a okamžitě se na něj stočila pozornost trhů. Výnos desetiletého španělského dluhopisu začal v posledních týdnech znovu růst podobně jako pojištění proti španělskému bankrotu. Trhy ale ve skutečnosti tolik neznepokojuje samotné přestřelení cíle, jako strach z toho, že Španělé teď budou novými evropskými pravidly tlačeni do tvrdších a rychlejších úspor.

To by bylo špatně. Španělský problém není v jádru o rozpočtové neukázněnosti, ale o úklidu po realitní bublině a posílení konkurenceschopnosti. Vysoké rozpočtové deficity jsou pouze symptomem hlubší nemoci a tlak na rychlé vyrovnání rozpočtových schodků připomíná bičování beznohého koně ve slepé víře, že se nakonec rozběhne.

Španělsko mělo před krizí jeden z nejnižších veřejných dluhů v Evropě a v letech 2002-2008 vytrvalé rozpočtové přebytky. Příliv soukromého zahraničního kapitálu bohužel podporoval život na dluh v těch částech ekonomiky, které nebyly dvakrát produktivní (stavebnictví, obchod s realitami, finanční služby). Produktivita a konkurenceschopnost celé ekonomiky se tím zhoršovala a rostl zahraniční dluh (ne veřejný, ale soukromý).

S tím, jak se zhoršovala konkurenceschopnost, rostl do oblak zahraniční dluh - čistá zahraniční pozice (dluh bez vlastních pohledávek v zahraničí) se přiblížila devadesáti procentům HDP. S pádem investiční banky Lehman Brothers zahraniční peníze vyschly, zahraniční banky přestaly financovat ty španělské a začalo být zle. Problémy bank a zástupů nových nezaměstnaných ze stavebního a finančního sektoru spadly na hlavu státu a Španělsko z rozpočtových přebytků rychle spadlo do propasti deficitů.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru